Zakon o zaščiti prijaviteljev je zelo pomemben

Veš, kdo so prijavitelji? Kaj pa, če rečemo žvižgači? Ti je kaj bolj znano? Obišči spletno stran za več informacij o tem, kdo so te osebe, kaj delajo, kako so ali niso zaščitene in še veliko več. Nekaj osnovnih informacij pa lahko dobiš tudi v tem članku.

Prijavitelji ali žvižgači so posamezniki, seveda zaposleni, z visoko stopnjo integritete v organizaciji, ki razkrijejo kršitev, domnevno nepošteno, neetično, diskiminatorno, neprimerno ali nelegalno dejavnost, ki se pojavlja v organizaciji, v kateri delajo. Različne kršitve, zlorabe, nezakonite dejavnosti in podobno se dogajajo praktično v vsaki organizaciji in to v različnih oblikah – korupcija, goljufije, poslovne napake in podobno. Če bi jih vsi spregledali oz. ignorirali, bi to prej ali slej vodilo v resno in veliko škodo javnemu interesu, česar pa si gotovo nihče ne želi. V tem kontekstu so žvižgači še kako pomembni, saj so ravno oni tisti, ki so najbolj v stiku z določeno organizacijo, zato lahko prvi zaznajo take dogodke. A zaradi svoje dejavnosti, ki nemalokrat zahteva veliko poguma, so lahko izpostavljeni veliko nevarnostim. Zato pa imamo Zakon o zaščiti prijaviteljev, ki z novimi določili velja od lanskega februarja in ki so ga dolžne spoštovati prav vse organizacije – javne, zasebne, male in velike. Zakon o zaščiti prijaviteljev določa višino kazni za različne prekrške, predvsem pa se osredotoča na anonimnost in sam položaj žvižgačev. Zaščita žvižgačev je obvezna za vse organizacije, ki imajo več kot 50 zaposlenih, rok za implementacijo določil zakona pa je že zdavnaj potekel, zato bi morale zakon do danes uvesti že prav vse organizacije z več kot 50-imi zaposlenimi. Kako je s tem v praksi, lahko inšpektorji kadarkoli preverijo.

zakon o zaščiti prijaviteljev

Žvižgači so izredno pomembni.

Žvižgači ali, lepše rečeno, prijavitelji so zelo pomembni za ohranjanje javnega interesa. Nepravilnosti se namreč lahko zgodijo v vsaki organizaciji in pomembno je, da nekdo spregovori o njih. Da bi bili prijavitelji zaščiteni in se ne bi bali prijaviti nepravilnosti, imamo od lanskega februarja tudi zakon o njihovi zaščiti.