Terase

Teraso oblikujemo po svojem okusu, izbiramo lahko med več vrst lesa, podov. Les iz tropskih krajev je nekakšen trend tudi pri nas. Uporablja se za terase in balkone, okoli bazenov, jacuzziev, stopnice. Več o terasah lahko najdete na https://hrovat.net/izdelki/leseni-podesti-in-terase/.

terase

Ti lesovi so odpornejši ter gostejši za zunanje okoliščine, ki nam jih nudi narava. Nekaterim je lepši sivkast les, oljnat.

Naprimer sibirski macesen, jesen ali hrast in drugi. Terase so si med seboj različne. Tukaj je nekaj primerov.

Terasa iz cumaru preserje. Je terasa iz eksotičnega lesa. Les pričara neko mehkobo domačnost, udobje. Terasa iz lesa iroko. Daje vtis posebnega prostora, ne vidimo ga povsod, da videz narave.

Ko razmišljamo o terasi, je dobro, da se vprašamo kateri les želimo imeti? Domač ali tropski les? Saj je les nek ključen del terase.

Element, ki lahko spremeni vtis in okus prostora. Razlikujejo se po ceni. Pomembna je tudi dobra obdelava, priprava, način poseka in kako se obnese v nelagodnih vremenskih razmerah. Les mora biti kakovosten in nameščen pravilno. Zagotoviti moramo zračnost in odvajanje vode. Terasa mora biti zračna.

Pomembna je podkonstrukcija, to je del, ki je pod podlogo, ta zagotovi, da je podloga ravna in zračna. Če so kakšni hribčki, to ponavadi popravimo z gruščem ali prodom, a ta ne sme zaustaviti kroženje zraka. Podnice za terase morajo biti debele vsaj dva centimetra, širina pa med 10 in 15 centimetrov.

Kaj pa tropski les? je zanesljiv, a je drag. Za zunanje razmere je precej priporočljiv tropski les, ker je odporen. Ta les je najpogosteje uvožen iz Azije, Južne Amerika in Afrike. Poleg porekla pa tudi vpliva še starost izbranega drevesa. Oljenje in drugo vzdrževanje nista potrebna, saj se les na nek način sam vzdržuje. Les brez oljnega premaza naj bi sčasoma spremenil barvo, nekakšen sivkast odtenek, a to ne pomeni, da material propada. Terase so lahko tudi iz “umetnega lesa”. To je kombinacija lesa in plastike.